olejek eteryczny
Właściwości i zastosowanie olejków eterycznych

Właściwości i zastosowanie olejków eterycznych

Warto wiedzieć, że olejek eteryczny może doskonale zdać egzamin przy leczeniu różnych dolegliwości. Nikogo nie powinien dziwić zatem fakt, że wspomniany produkt znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej. Jakie są największe atuty olejków eterycznych?

Właściwości poszczególnych olejków eterycznych

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że olejki lawendowe działają przede wszystkim uspokajająco. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które zmagają się ze stresem. Ponadto produkt świetnie sprawdzi się w przypadku kojeniu różnych bólów. Doskonałym przykładem mogą być bóle menstruacyjne, mięśniowe czy reumatyczne. Nie wszyscy wiedzą, że olejek lawendowy jest składnikiem preparatów na cellulit. 

Z kolei olejki cytrynowe są wykorzystywane przy produkcji kosmetyków na trądzik. Ich głównym zadaniem jest powstrzymanie powstawania zaskórników. Regulują również wydzielanie sebum. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że omawiany produkt wykazuje się działaniem tonizującym i bakteriobójczym. Ponadto podtrzymuje działanie wolnych rodniki i spowalnia rozkład włókien kolagenowych. Oznacza to tym samym, że posiada właściwości, które zapobiegają starzeniu się skóry.

Jak dobrać olejki eteryczne do określonych dolegliwości?

Osobom zmagającym się z bólem głowy rekomendowane są olejki majerankowe, bazyliowe, hypozower, lawendowe, granitowe czy miętowe. Z kolei na nadciśnienie najlepiej sprawdzą się olejki różane, szałwiowe, rozmarynowe. Należy również mieć świadomość, że olejki tymiankowe, rozmarynowe, miętowe i hyzopowe doskonale zdadzą egzamin w przypadku apatii. Osobom zmagającym się z brakiem koncentracji i zmęczeniem zlecane są natomiast olejki geraniowe i bazyliowe.

Jak używać olejków eterycznych w aromaterapii?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że instalację omawianymi olejkami można bez większego problemu zrobić przy pomocy dyfuzorów. Ponadto osoby, które cierpią na bezsenność, a także bóle głowy mogą zdecydować się na umieszczenie przed snem jednej lub dwóch kropli właściwego olejku w puszce. Warto wiedzieć, że terapia zapachem może być także przeprowadzona przez wkrapianie odrobiny olejku do kominka aromaterapeutycznego.

http://www.youtube.com/watch?v=OsAM-cXQh7I