olejek eteryczny
Zastosowanie olejków eterycznych

Zastosowanie olejków eterycznych

Skąd pochodzą olejki eteryczne?

Niektóre rośliny są bogate w olejki eteryczne. Najwięcej tych składników znajdziemy w popularnych ziołach. Melisa, mięta, oregano, rozmaryn to rośliny, które charakteryzują się pięknym i intensywnym zapachem. Za ten zapach odpowiadają właśnie naturalne olejki. Rośliny olejkodajne posiadają specjalne komórki, które odpowiadają za produkcję i gromadzenie olejków. W skład tych substancji mogą wchodzić estry, terpeny, ketony, a nawet alkohole i aldehydy. Na skalę przemysłową olejki pozyskuje się poprzez destylację różnych części roślin. Mają one szerokie zastosowanie w kosmetyce oraz w farmacji.

Czym charakteryzuje się olejek eteryczny dobrej jakości?

Dobrej jakości produkt powinien być czysty, bez chemicznych dodatków i zanieczyszczeń. Musi spełniać wszystkie normy, przejść pozytywnie analizy laboratoryjne i uzyskać certyfikaty. Najlepiej wybierać naturalne i czyste produkty. Olejek eteryczny dostępny w sklepie internetowym znany są przede wszystkim z produkcji perfum, ale ma też inne zastosowanie.

Zastosowanie olejków

W przyrodzie olejki służą roślinie do zwabiania zapylaczy oraz do ochrony przed szkodnikami. Człowiek również powszechnie wykorzystuje ich potencjał. Niektóre z nich mają zdolność do rozszerzania naczyń krwionośnych, pobudzają układ odpornościowy do walki z infekcją (olejek kamforowy). Inne mogą działać kojąco na zmysły, łagodzić niepokój (np. olejek melisowy, z pomarańczy). Olejki z roślin baldaszkowatych pobudzają wydzielanie soków żołądkowych. Właśnie dzięki tym właściwościom, olejki eteryczne są chętnie stosowane do inhalacji (wykrztuśny olejek sosnowy), mogą być dodatkiem do relaksacyjnych kąpieli (olejek różany). Substancje zawarte w olejkach są stosowanie w medycynie, wchodzą w skład leków. Również kosmetyki bazują na olejkach eterycznych. Nie należy ich jednak używać wewnętrznie, w postaci czystej, gdyż będą działać drażniąco. Polecane są do masażu, kilka kropel można dodawać do kąpieli lub w saunie. Znajdziemy je w balsamach do ciała, w szamponach do włosów lub w odżywkach. Podgrzane w specjalnym kominku, wypełnią powietrze pięknym zapachem.