olejek eteryczny
Zastosowanie popularnych olejków eterycznych

Zastosowanie popularnych olejków eterycznych

Właściwości olejków eterycznych

Olejki roślinne są powszechnie stosowanie w aromaterapii, w kosmetologii oraz w ziołolecznictwie. To one odpowiadają za korzystne z punktu widzenia zdrowia właściwości. Mogą relaksować, uśmierzać ból, działać przeciwzapalnie, wykrztuśnie lub nasennie. Stosuje się je głównie w inhalacjach, masażach lub w kosmetykach. Za ich lecznicze właściwości odpowiadają substancje czynne, które wchodzą w skład olejków. Mogą być to terpeny, aldehydy, estry, ketony i wiele innych związków, które naturalnie występują w przyrodzie. Czystych olejków eterycznych nie należy spożywać, powinny być stosowane jedynie zewnętrznie lub do aromaterapii.

Olejki stosowane do relaksu

Relaksacyjne właściwości wykazuje na przykład olejek lawendowy, miętowy i melisowy. Kilka kropel można zmieszać z oliwką i użyć do masażu. Aromat koi zmysły, a olejek eteryczny (https://www.bee.pl/11677-olejki-eteryczne) zastosowany na skórę poprawi jej stan. Do kąpieli poleca się olejek różany lub ze skórki gorzkiej pomarańczy. Mają one działanie antystresowe i mogą korzystnie działać w przypadku bezsenności. W leczeniu zaburzeń snu zaleca się też olejek lawendowy, który dobrze jest stosować w sypialni. Lawenda wchodzi w skład naturalnych suplementów na bezsenność, znajdziemy tam jeszcze melisę i walerianę.

Olejki działające na układ pokarmowy

Niektóre roślinne olejki są bardzo pomocne w różnych dolegliwościach od strony układu pokarmowego. Przykładem takim jest olejek anyżowy. Substancje zawarte w olejku eterycznym ułatwiają trawienie, podobnie działają składniki obecne w pelargonii. Kminek jest bogaty w anetol. Ten olejek wykazuje właściwości bakteriobójcze, łagodzi niestrawność i wzdęcia.

Roślinne przyprawy

Olejki eteryczne zawarte w roślinach nadają im aromat, który powszechnie wykorzystywany jest w kuchni. Najbardziej znane są zioła takie jak: tymianek, rozmaryn, cząber, oregano czy też bazylia. Cynamon oraz gałka muszkatołowa w swoim składzie też zawiera olejki. Znajdziemy je też w skórce pomarańczy, cytryny i innych cytrusów.